Kārtība, kādā daudzbērnu ģimenes var saņemt atlaidi sabiedriskajā transportā; biežāk uzdotie jautājumi

No 2017. gada 1. jūlija daudzbērnu ģimenes locekļi, braucot reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos, ir tiesīgi saņemt atlaidi 25% apmērā no viena brauciena biļetes, savukārt no 1. septembra – 20% apmērā no abonementa biļetes cenas. Atlaidi var saņemt daudzbērnu ģimenes locekļi, kuri biļetes iegādes brīdī uzrāda 3+ Ģimenes karti un pasi, personas apliecību jeb ID karti un skolēna apliecību, ja bērna vecums nepārsniedz 15 gadus.

Kādas atlaides pienākas daudzbērnu ģimenēm?

Daudzbērnu ģimenes locekļi, braucot starppilsētu un vietējās nozīmes maršrutu autobusos un vilcienos, var saņemt atlaidi 25% apmērā no vienas biļetes cenas, kas ir paredzēta vienam braucienam vienā virzienā, kā arī 20% apmērā no abonementa biļetes cenas.

Kādos maršrutos atlaide ir spēkā?

Daudzbērnu ģimenes locekļi ir tiesīgi saņemt atlaidi 25% apmērā no vienas biļetes cenas un 20% apmērā no abonementa biļetes cenas, braucot visos reģionālo maršrutu sabiedriskajos transportlīdzekļos. Reģionālajā maršrutu tīklā ir 1060 autobusu maršruti un 11 vilcienu maršruti. Reģionālo autobusu maršruti iedalās starppilsētu maršrutos (piemēram, Rīga–Valmiera, Liepāja–Ventspils, Rīga–Daugavpils) un vietējās nozīmes maršrutos (piemēram, Ogre–Smiltāju kapi, Salacgrīva–Korģene, Rīga–Mārupe).

Kā daudzbērnu ģimenes locekļi var saņemt atlaidi braucienam sabiedriskajā transportā?

Lai varētu saņemt atlaidi 25% apmērā no biļetes cenas vienam braucienam un 20% apmērā no abonementa biļetes cenas, daudzbērnu ģimenēm ir jāvēršas Sabiedrības integrācijas fondā, kas ir atbildīgs par 3+ Ģimenes kartes izsniegšanu.

Ir divi 3+ Ģimenes kartes veidi:

  • karte, kuras priekšpusē ir norādīts viena no vecākiem vārds un uzvārds, bet otrā pusē – bērnu vārds un uzvārds;
  • karte, kuras īpašnieks ir bērns, un tās priekšpusē norādīts bērns vārds un uzvārds ir norādīts.

Kādi dokumenti ir jāuzrāda biļetes iegādes brīdī?

Biļetes iegādes brīdī daudzbērnu ģimenes loceklim ir jāuzrāda 3+ Ģimenes karte un pase, ID karte vai skolēna apliecība, ja bērna vecums nepārsniedz 15 gadus (var izmantot arī skolēna apliecības e-karti, ISIC jeb skolēna identifikācijas karti, ISIC skolēna e-karti).

Vai dokumenti ir jāuzrāda tikai brīdī, kad pērk biļeti?

3+ Ģimenes kartei un pasei, ID kartei vai skolēna apliecībai jābūt līdzi gan biļetes iegādes brīdī, gan brauciena laikā, lai gadījumā, ja sabiedriskā transporta kontrolieri lūdz uzrādīt biļeti, daudzbērnu ģimenes locekļi var apliecināt savas tiesības saņemt atlaidi.

Vai daudzbērnu ģimenēm ir iespēja iegādāties biļeti ar atlaidi internetā?

Patlaban daudzbērnu ģimenes var iegādāties biļeti ar atlaidi autoostu vai vilciena staciju biļešu kasēs, transportlīdzeklī pie tā vadītāja, kā arī interneta tirdzniecības vietās (internetā autobusa biļetes var nopirkt gadījumos, ja vismaz viens no maršruta galamērķiem ir attiecīgās pilsētas autoosta). Biļetes iegādes brīdī ir jānorāda vēlamās atlaides veids. Ja pasažieris biļeti pērk autoostu vai vilciena staciju kasē vai transportlīdzeklī pie tā vadītāja, daudzbērnu ģimenes locekļiem 3+ Ģimenes kartei un personu apliecinošam dokumentam vai skolēna apliecībai jābūt līdzi gan brauciena laikā, gan biļetes iegādes brīdī. Pērkot biļeti internetā, attiecīgajiem dokumentiem jābūt līdzi brauciena laikā.

Kā var atpazīt 3+ Ģimenes karti?

Ir divi 3+ Ģimenes karti veidi:

  1. kartes priekšpusē ir norādīts tās īpašnieka (viena no vecākiem) vārds un uzvārds, kā arī hologramma sudraba krāsā. Kartes otrajā pusē ir uzskaitīts bērnu vārds un uzvārds, kā arī kartes numurs un derīguma termiņš;
  2. kartes priekšpusē ir norādīts tās īpašnieka (bērna) vārds un uzvārds, kā arī hologramma sudraba krāsā. Kartes otrajā pusē ir kartes numurs, derīguma termiņš un kartes īpašnieka dzimšanas datums.

Kāds sods pienākas, ja daudzbērnu ģimenes loceklis ir iegādājies abonementa biļeti vai biļeti vienam braucienam ar atlaidi, bet ir aizmirsis 3+ Ģimenes karti vai personu apliecinošu dokumentu/skolēnu apliecību mājās?

Atlaidi ir tiesīgi saņemt tikai tie daudzbērnu ģimenes locekļi, kuru vārds un uzvārds ir norādīts uz 3+ Ģimenes kartes, tādēļ gan kartei, gan personas apliecinošam dokumentam vai skolēna apliecībai jābūt līdzi visa brauciena laikā. Ja kontrolieris konstatē, ka daudzbērnu ģimenes loceklim ir izsniegta biļete ar atlaidi, bet pasažieris nevar uzrādīt  3+ Ģimenes karti un personas apliecinošu dokumentu vai skolēna apliecību, uzskatāms, ka  braukšanas biļete ar atlaidi ir izsniegta nepamatoti un pasažieris sabiedriskajā transportā atrodas bez braucienam derīgas biļetes. Par braukšanu sabiedriskā transportā bez biļetes pārvadātāja kontroles dienests ir tiesīgs piemērot pasažierim naudas sodu apmērā līdz 20 eiro. Ja pasažieris vēlas turpināt ceļu, pēc līgumsoda piemērošanas viņam ir iespēja iegādāties jaunu braukšanas biļeti, veicot pilnu biļetes cenas apmaksu. Ja pasažieris nevēlas pirkt biļeti, kontrolieris ir tiesīgs palūgt viņam izkāpt no transportlīdzekļa nākamajā pieturvietā vai kontroles punktā. Bērnu vecumā līdz 15 gadiem kontrolieris drīkst izsēdināt no transportlīdzekļa tikai tad, ja bērns tiks nogādāts tuvākajā policijas iecirknī.

Vai biļete ar atlaidi pienākas tikai tad, kad visa ģimene brauc kopā?

Katrs daudzbērnu ģimenes loceklis ir tiesīgs saņemt atlaidi 25% apmērā no vienas biļetes cenas un 20% apmērā no abonementa biļetes cenas gan tad, kad visa ģimene sabiedriskajā transportā brauc kopā, gan arī tad, kad katrs ģimenes loceklis, tajā skaitā bērni, brauc atsevišķi.

Vai abonementa biļetes ir ieviestas visos maršrutos?

Abonementa biļetes ir pieejamas vairāk nekā 500 reģionālo autobusu maršrutu, un mēs aicinām pasažierus informēt mūs un pārvadātāju par tiem maršrutiem, kuros tās vēl vajadzētu ieviest. Abonementa biļetes var iegādāties braucienam arī jebkurā AS Pasažieru vilciens maršrutā. Maršrutu saraksts, kuros pieejamas abonementa biļetes, pieejams šeit.

Vai abonementa biļetes tiek piedāvātas tikai daudzbērnu ģimenēm?

Šobrīd ikvienam pasažierim, kurš regulāri brauc reģionālo maršrutu autobusos, ir iespēja iegādāties abonementa biļeti, maksājot par braucienu lētāk. Tā jebkuram regulārajam pasažierim nodrošina atlaidi 10%, 15% vai 20% apmērā no biļetes cenas (atkarībā no izvēlētā abonementa biļetes veida). Piemēram, pasažieris var izvēlēties gan mēneša biļeti, kas paredzēta braucieniem katru dienu vai tikai darbadienās visa mēneša garumā, gan arī biļeti, lai brauktu tikai atsevišķās mēneša dienās. Abonementa biļetes saviem pasažieriem piedāvā arī AS Pasažieru vilciens. Iegādājoties saviem braukšanas paradumiem atbilstošu abonementa biļeti, pasažieris var saņemt atlaidi 15%, 20%, 30% un pat 35% apmērā no biļetes cenas.

Vai daudzbērnu ģimenēm, pērkot abonementa biļeti, pienāksies atlaide 20% apmērā vai tā summēsies ar jau esošajām atlaidēm?

Daudzbērnu ģimenes locekļi saņems atlaidi 20% apmērā no abonementa biļetes cenas, un tas nozīmē, ka tā summēsies ar jau esošajām atlaidēm, kuras jau šobrīd saņem ikviens pasažieris, kurš ir nopircis abonementa biļeti.

Kur var iegādāties abonementa biļeti?

Abonementa biļeti pasažieris var iegādāties pārvadātāja, kas apkalpo konkrēto maršrutu, birojā vai autoostas kasē. Savukārt abonementa biļeti vilcienam var nopirkt stacijas kasē. Par precīzām abonementa biļešu iegādes vietām aicinām sazināties ar katru konkrēto pārvadātāju.

Vai atlaidi var saņemt, braucot arī Rīgas sabiedriskajā transportā?

Deviņās Latvijas republikas nozīmes pilsētās sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtītājs ir pilsētas dome, nevis valsts, tādēļ atlaide 25% apmērā no vienas biļetes cenas un 20% apmērā no abonementa biļetes cenas nav spēkā republikas nozīmes pilsētu sabiedriskajā transportā (piemēram, Rīgas satiksmes vai Daugavpils satiksmes transportlīdzekļos).

Vai daudzbērnu ģimenēm piešķirtā atlaide attiecas arī uz bagāžas pārvadāšanu?

Visiem braukšanas maksas atvieglojumu saņēmējiem, tajā skaitā daudzbērnu ģimenēm, par bagāžas pārvadāšanu būs jāmaksā tāpat kā jebkuram citam pasažierim.

 

Jautājumu, kas saistīti ar 3+ Ģimenes kartes izsniegšanas vai lietošanas nosacījumiem, gadījumā aicinām sazināties ar Sabiedrības integrācijas fondu, zvanot pa tālruni 67078174. Papildu informācija pieejama mājaslapā www.godagimene.lv.

 

Ieteikt šo rakstu