Kampaņā “Mazs pasažieris, liels risks” tiek aicināts pievērst uzmanību bērnu drošībai uz ceļa un sabiedriskajā transportā

Šodien, 2019. gada 31. oktobrī, Autotransporta direkcija uzsāk kampaņu “Mazs pasažieris, liels risks”, lai pievērstu bērnu un viņu vecāku uzmanību bērnu drošībai uz ceļa un sabiedriskajā transportā.

Autotransporta direkcija pēdējo gadu laikā ir saskārusies ar gadījumiem, kad bērns ir iekāpis citā autobusā vai palaidis garām savu pieturu, aizbraucot tālāk līdz vietai, ko nepārzina. Nereti tādās situācijās bērni nobīstas, nezinot, kā tālāk rīkoties un pie kā vērsties. Tāpat bijuši gadījumi, kad pirmsskolas vecuma bērns reģionālā maršruta autobusā vēlas braukt viens pats (bez pavadoņa), lai gan bērnus šādā vecumā nedrīkst atstāt bez uzraudzības. Kampaņas “Mazs pasažieris, liels risks” ietvaros bērniem, viņu vecākiem un autobusa vadītājiem tiks skaidrots, kā rīkoties katrā no šīm situācijām.

“Kampaņas ietvaros atkārtoti uzrunāsim pārvadātājus, atgādinot, ka par mazajiem pasažieriem ir jāparūpējas un nekad nedrīkst atteikt viņiem palīdzību. Gadījumos, kad runa ir par bērna drošību, šoferim ir jāzvana policijai, ja sazināties ar vecākiem nav iespējams. Tā ir jādara, neskatoties uz to, ka reiss var tikt aizkavēts un citi pasažieri galamērķī var nenokļūt laikus. Noteikti vērsīsimies arī pie vecākiem, aicinot pastāstīt saviem bērniem par to, kā rīkoties, ja, braucot sabiedriskajā transportā, gadās saskarties ar grūtībām. Pirmkārt, būtu jāuzsver, ka sākotnēji ir jāvēršas pie autobusa vadītāja ar jebkuru neskaidru jautājumu. Otrkārt, ja bērnam nav sava mobilā tālruņa, ir jāsagatavo zīmīte ar vecāku tālruņa numuriem, lai šoferis var sazināties. Treškārt, nepieciešamības gadījumā ir jālūdz palīdzība apkārtējiem, piemēram, noskaidrojot pieturvietu, kur bērns atrodas, vai palūdzot sazināties ar vecākiem,” uzsver Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

Ne mazāk svarīgi ir arī pārliecināties par drošu ceļa šķērsošanu, izkāpjot no sabiedriskā transporta. Autobusa izmērs ir liels, tāpēc pasažieris, kurš aiz tā stāv, nepārredz ceļa braucamo daļu un arī nav redzams citiem ceļa satiksmes dalībniekiem. Turklāt šobrīd, kad diennakts tumšais laiks iestājas agrāk, pasažierus, kuri nelieto gaismu atstarojošus elementus, pamanīt ir grūti.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem 2018. gadā ceļu satiksmes negadījumos iekļuvuši 492 bērni. 104 bērni, kuri iekļuva negadījumā, neatradās iekšā transportlīdzeklī, bet bija gājēji, un 11 bērni–gājēji pērn guva smagus savainojumus. Savukārt šogad satiksmes negadījumos iekļuvis jau 391 bērns. 95 bērni bijuši gājēji, no kuriem septiņi guva smagas traumas.

“Diemžēl šī statistika nav iepriecinoša, jo ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros ir iesaistītas nepilngadīgas personas, joprojām ir augsts un tas nesamazinās. Iemesli tam ir dažādi – reizēm bērni ir pārāk izklaidīgi un nepārliecinās par drošību pirms ceļa šķērsošanas; iespējams, skatās telefonā, šķērsojot ceļu; ne vienmēr lieto atstarotājus. Iemesli ir dažādi, bet tam visam pamatā ir nepietiekama uzmanība, kas tiek veltīta apkārt notiekošajam,” uzsver Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieka vietnieks Andris Locs.

Kampaņas “Mazs pasažieris, liels risks” ietvaros tiks uzrunāti gan bērni, gan viņu vecāki, informējot par to, kā rīkoties situācijās, ja gadās iekāpt citā autobusā vai izkāpt nepareizajā pieturā, kā arī vēršot uzmanību drošībai uz ceļa un sabiedriskajā transportā.

Kampaņa tiek finansēta no ceļu satiksmes negadījumu novēršanas un profilakses konta līdzekļiem, kurus veido apdrošinātāju veiktās iemaksas no OCTA polisēm.

Video par to, kas jāņem vērā, šķērsojot ceļu, skaties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=Zspp1Zrp3iQ&feature=youtu.be 

 

Par valsts SIA Autotransporta direkcija

Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā. Regulāri veicot sabiedriskā transporta finanšu analīzi un auditu, direkcija nodrošina vienotu, nepārtrauktu un pieejamu sabiedriskā transporta sistēmu visā valstī. Autotransporta direkcijas uzdevums ir īstenot virkni pasākumu kompleksu, lai Latvijas autopārvadātājiem tiktu nodrošināta likumīga iespēja veikt pārvadājumus Latvijas teritorijā un ārpus tās.

Papildu informācijai:
Zane Plone,
VSIA Autotransporta direkcija
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: + 371 67686485
E-pasts: zane.plone@atd.lv 

 


Ieteikt šo rakstu