Par PVN maksājumiem veicot starptautiskos neregulāros pasažieru pārvadājumus ar autobusiem Polijas Republikas teritorijā (atjaunots 14.09.2023)

Sākot ar 2012. gada 1. janvāri, ārvalstīs reģistrētām personām, kas nodrošina starptautisko sauszemes pasažieru pārvadājumu pakalpojumus Polijas teritorijā, t.sk. neregulāros pasažieru pārvadājumus ar autobusiem, kas reģistrēti kādā no ES dalībvalstīm, kas nav Polija, tiek nodrošināta atvieglota preču un pakalpojumu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja reģistrēšanās un PVN apmaksas procedūra (saskaņā ar 2004. gada 11. marta Likumu par preču un pakalpojumu nodokli, art. 134a – 134c (Likumu žurnāls 2011. Nr. 177, 1054. punkts).

Pasažieru pārvadātāji var izvēlēties atviegloto PVN maksātāja reģistrēšanās un PVN apmaksas procedūru, ja pārvadātājs nav reģistrēts kā “aktīvs PVN maksātājs Polijā” un neveic PVN likmes maksājumus valsts budžetā, vai nesaņem nodokļa atmaksu no valsts budžeta saskaņā ar 2004. gada 11. marta Likumu par preču un pakalpojumu nodokli,  87 (1) pantu.

No iepriekš minētā izriet, ka Latvijas Republikā reģistrētiem, neregulāro pasažieru pārvadājumu veicējiem, ir pienākums reģistrēties Polijā kā PVN maksātājiem.

Pasažieru pārvadātājam, elektroniskā formātā, jāiesniedz pieteikums Varšavas Pilsētas centra Otrajā valsts kases pārvaldē (Warszawa-Śródmieście), norādot, ka iesniedzējs vēlas izmantot īpašo nodokļu iekasēšanas shēmu (VAP-R).

 

Kontaktinformācija:

Drugi Urząd Skarbowy Śródmieście (Nodokļu ofiss)

Adrese: ul. Jagiellońska 15 03-719 Warszawa

Tel: +48 022 511 35 00; +48 022 511 35 01; Fax: +48 022 511 35 02

E-pasts: 2us.warszawa.srodmiescie@mf.gov.pl

Mājaslapa: https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/drugi-urzad-skarbowy-warszawa-srodmiescie/kontakt/dane-teleadresowe

Darba laiks: Pirmdiena 8:00-18:00, Otrdiena – piektdiena 8:00-16:00.

 

Pārvadātājam tiek piemērota 8% PVN likme par katru Polijas teritorijā nobraukto pasažierkilometru.

Pēc īpašās nodokļu iekasēšanas shēmas (VAP-R) iesnieguma apstrādes, pārvadātājam piešķirt PVN maksātāja numuru. Otrās valsts kases nodokļu pārvaldes vadītājs, elektroniski, izmantojot formu VAP-5 nosūta apstiprinājumu, ka neregulāro pasažieru pārvadājumu veicējs tiek reģistrēts kā PVN maksātājs Polijā.

Veicot neregulāros pasažieru pārvadājumus ar autobusu Polijas teritorijā, transportlīdzeklī jāatrodas VAP-5 formas izdrukai, kas apliecina, ka pārvadātājs reģistrējies, kā PVN maksātāja Polijā. Reģistrācijas apstiprinājums transportlīdzekļa vadītājam ir jāuzrāda pēc pilnvarota kontrolējošās iestādes pārstāvja pieprasījuma.

Pārvadātājam jāiesniedz PVN aprēķins:

  • Par katru mēnesi, līdz nākamā mēneša 25. datumam, vai;
  • par gada ceturkšņa periodu (aprēķinu iespējams koriģēt tekoša gada laikā).

Neregulāro pasažieru pārvadājumu veicējam, PVN maksātājam, kas ir reģistrēts Polijā kā nodokļa maksātājs, 7 dienu laikā jāinformē Varšavas Otrās valsts kases pārvalde (Warszawa-Śródmieście) par visām izmaiņām, kas saistītas ar neregulārajiem pasažieru pārvadājumiem, iesniedzot precizētu VAP-R pieteikumu. Nosūtot pieteikumu, iesniedzējam skaidri jānorāda, ka tiek iesniegts precizējums, nevis pirmreizējs pieteikums.

Papildu informācija un tiešsaistes deklarācijas pieejamas šeit: https://www.podatki.gov.pl/vat/abc-vat/procedury/uslugi-miedzynarodowego-okazjonalnego-przewozu-drogowego-osob/

Informatīvs materiāls, angļu valodā, par PVN apmaksas sistēmu pieejams šeit: https://www.podatki.gov.pl/media/4113/objasnienia-do-deklaracji-vap-1-wersja-angielska.pdf

 

Papildus informāciju par Polijas nodokļu sistēmu var saņemt zvanot uz Nacionālo nodokļu informācijas biroju:

tel: iekšzemes zvaniem: (0-801-055-055);

mob: +48 22(330-03-30).

 

Papildu informācija: