Šobrīd Latvijā ir pieejami divu veidu pakalpojumu sniedzēji, kas nodrošina pasažieru komercpārvadājumus ar vieglo automobili, – taksometru un tā saucamie “balto numuru” pārvadājumi. Lai arī pasažieris saņem šķietami vienādu pakalpojumu – braucienu līdz izvēlētajam galamērķim, veids, kā pakalpojumu pieteikt un apmaksāt, ir dažāds. Tāpat atšķiras abu pakalpojumu sniedzēju atpazīšanas zīmes. Arī institūcijas, kas izsniedz dokumentus, lai komersants varētu nodrošināt šo pakalpojumu, ir dažādas. Tomēr Taksometru vadītāju reģistrā ir jābūt reģistrētiem pilnīgi visiem automobiļu vadītājiem, kuri veic pasažieru komercpārvadājumus ar vieglo automobili.
Izsaukšana un norēķini
Taksometra pakalpojumus pasažieris var pieteikt telefoniski, zvanot pa izvēlētā pakalpojuma sniedzēja norādīto tālruņa numuru, caur aplikāciju / tīmekļvietni vai nolīgstot uz ielas. Norēķināties par braucienu var, maksājot skaidrā vai bezskaidrā naudā. Apmaksa tiek veikta pēc brauciena, pamatojoties uz taksometra skaitītāja rādījumu. Pēc apmaksas veikšana pasažierim ir jāsaņem čeks. Tāpat taksometriem ir tiesības braukt pa sabiedriskā transporta joslu, kas ir priekšrocība sastrēgumu laikā. Savukārt tā saucamo “balto numuru” pakalpojuma sniedzējus var pieteikt tikai caur aplikāciju / tīmekļvietni, piemēram, Bolt vai Yandex. Arī norēķināties par braucienu var tikai caur konkrēto aplikāciju / tīmekļvietni. Nodrošinot šādu komercpārvadājumu, automobilim nav jābūt aprīkotam ar taksometra skaitītāju.
Taksometru atpazīšanas zīmes un numura zīmes
Taksometru var atpazīt pēc numura zīmes, kas sākas ar TQ vai TX (arī EX, ja tas ir elektriskais automobilis), un tā ir dzeltenā krāsā. Uz automobiļa ir jābūt taksometra pazīšanas zīmei un gaismas kontrolsignālam salonā aiz priekšējā stikla. Savukārt komersantam, ko var pieteikt tikai caur aplikāciju / tīmekļvietni, uz automobiļa priekšējām pasažieru durvīm jābūt informācijai par pārvadātāju un attiecīgās tīmekļvietnes / mobilās lietotnes pakalpojuma sniedzēju. Piemēram, ja komersants piedāvā savus pakalpojumus gan caur Yandex, gan Bolt starpniecību, uz durvīm jābūt norādēm par abām aplikācijām. Šiem pakalpojumu sniedzējiem automobiļa numura zīme ir baltā krāsā.
Autovadītājiem jābūt reģistrētiem
Visiem automobiļu vadītājiem, kuri nodrošina pasažieru komercpārvadājumu ar vieglo automobili, ir jābūt reģistrētiem Autotransporta direkcijas uzturētajā Taksometru vadītāju reģistrā. Par to, ka šoferis ir reģistrējies, liecina izsniegtā reģistrācijas apliecība, kurai brauciena laikā jāatrodas automobilī uz priekšējā paneļa.
Licence un licences kartītes
Lai komersants varētu piedāvāt pasažieriem taksometru pakalpojumus, tam ir jāsaņem licence un licences kartīte uz katru automobili, ar ko pakalpojums tiek nodrošināts. Šos dokumentus izsniedz deviņas republikas nozīmes pilsētas un pieci plānošanas reģioni. Piemēram, ja komersants vēlas sniegt taksometra pakalpojumus tikai Rīgas teritorijā, tad tam licenci un licences kartīti izsniegs Rīgas pilsētas dome. Savukārt, ja pārvadājumus paredzēts veikt visā Rīgas reģionā, tad ir jāsaņem arī Rīgas plānošanas reģiona izsniegtā licence un licences kartīte. Savukārt komersantiem, kuri nodrošina pasažieru komercpārvadājumus ar automobili, kam ir “baltais numurs”, licenci un licences kartīti izsniedz Autotransporta direkcija, un tā ir derīga pārvadājumiem visā Latvijas teritorijā.
Par valsts SIA Autotransporta direkcija
Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā. Regulāri veicot sabiedriskā transporta finanšu analīzi un auditu, direkcija nodrošina vienotu, nepārtrauktu un pieejamu sabiedriskā transporta sistēmu visā valstī. Autotransporta direkcijas uzdevums ir īstenot virkni pasākumu kompleksu, lai Latvijas autopārvadātājiem tiktu nodrošināta likumīga iespēja veikt pārvadājumus Latvijas teritorijā un ārpus tās.