Latvijā pērn notikuši 228 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti pasažieru autobusi. Šajos negadījumos ievainoti 182 pasažieri un pieci autobusu vadītāji. Diemžēl vienā avārijā sekas bijušas letālas; tajā gāja bojā autobusa šoferis. Biežāk avārijas notiek slidenos laika apstākļos, kad straujas bremzēšanas rezultātā autobuss saslīd, iebrauc grāvī vai pat apgāžas.
“Praksē ir piedzīvotas dažādas situācijas. Spilgtā atmiņā ir palikusi autobusa avārija, kas notika pirms vairākiem gadiem uz Liepājas šosejas, kur stāvošā autobusā ietriecās kravas automašīna. Autobusa šoferi paglāba drošības josta, savukārt vairāki pasažieri trieciena brīdī tika izmētāti pa autobusu un guva dažādas traumas, sākot no sasistām ribām un gūžām, līdz pat nopietnākiem ievainojumiem. Ja pasažieri būtu piesprādzējušies, viņi trieciena brīdī paliktu savos krēslos, kā rezultātā sekas būtu krietni mazākas,” stāsta “Nordeka” pārstāvis Edvards Valdmanis, kura novērojumi liecina, ka autobusā piesprādzējas viens no simts pasažieriem.
Mediķi stāsta, ka autobusu avārijas raksturojas ar daudz cietušajiem. Pēc vienas šādas avārijas nākas sniegt palīdzību pat vairākiem desmitiem cilvēku, tādēļ uz negadījumu vietu dodas visas pieejamās brigādes. Biežākās traumas autobusu avārijās ir dažādi lūzumi, sasitumi, brūces, izsisti zobi vai sejas traumas. Pavisam nesen Igaunijā avarēja autobuss pēc kuras mediķi norādīja, ka pasažieri lielākoties nebija piesprādzējušies, tāpēc guvuši arī smagas traumas, pat vaļējus stilba kaula lūzumus.
“Tieši rudenī un ziemā reģionālo maršrutu pasažieriem jābūt īpaši piesardzīgiem un jālieto drošības josta bez šofera īpaša atgādinājuma un pamudinājuma, jo šis ir slideno ceļu laiks. Autobusa šoferis nevar izkontrolēt visus pasažierus. Turklāt visi autobusi, kas ražoti pēc 2006. gada, ir aprīkoti ar drošības jostām, kas sastāda apmēram 90% no visa reģionālo maršrutu autobusu parka Latvijā. No 2021. gada drošības jostas būs pilnīgi visos autobusos,” papildina Kristiāns Godiņš, Autotransporta direkcijas vadītājs.
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību nepieciešamībai lietot drošības jostu arī autobusos, Ceļu satiksmes drošības direkcija kopā ar Autotransporta direkciju turpina sociālo kampaņu “Vari mašīnā. Vari arī autobusā”. Kampaņas laikā autobusu pasažieri tiek aicināti lietot drošības jostu, braucot ar sabiedrisko transportu reģionālajos maršrutos.
Saite uz video eksperimentu par drošības jostu lietošanu autobusos: https://youtu.be/K0je9CXVVt8 [1]
Kampaņa tiek rīkota sadarbībā ar Valsts policiju. To atbalsta degvielas mazumtirdzniecības uzņēmums “Circle K Latvia” un VSIA “Autotransporta direkcija”. Kampaņa daļēji tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.
CSDD Sabiedrisko attiecību daļa
Tālrunis: 67025730
E-pasts: pr@csdd.gov.lv [2]
Mājaslapa: www.csdd.lv [3]