2017.gada pirmajā pusgadā ir pieaudzis gan autopārvadājumu uzņēmumu skaits, gan arī transportlīdzekļu skaits, ar kuriem tiek veikti kravas pārvadājumi. Tāpat ir palielinājies pieprasījums pēc atļaujām veikt starptautiskos autopārvadājumus. Vislielākā interese Latvijas pārvadātājiem ir par Krievijas un Baltkrievijas autopārvadājumu tirgu.
Kopš 2008.gada līdz pat 2017.gadam bija vērojams nepārtraukts autopārvadājumu uzņēmumu skaita samazinājums, tomēr 2017.gada pirmajā pusgadā to skaits ir pieaudzis par 55 uzņēmumiem. Uzņēmumu skaits palielinājies, pat neskatoties uz vairāku Eiropas Savienības dalībvalstu ieviestajiem nosacījumiem, kas apgrūtina Latvijas pārvadātāju darbību, piemēram, minimālās algas prasību attiecināšanu uz starptautiskajiem autopārvadājumiem un liegumu regulāro iknedēļas atpūtas periodu pavadīt transportlīdzekļa kabīnē. Šobrīd Latvijā ar starptautiskajiem kravas autopārvadājumiem nodarbojas 3959 licencēti uzņēmumi, bet ar iekšzemes pārvadājumiem – 263 licencēti autopārvadātāji.
Vēl viens būtisks faktors, kas liecina par autopārvadājumu attīstību Latvijā, ir arvien pieaugošais kravas transportlīdzekļu skaits, ar kuriem tiek veikti starptautiskie pārvadājumi. Šā gada pirmajā pusgadā to daudzums palielinājies par 2,5%, un pēdējo gadu tendences liecina, ka starptautiskajos autopārvadājumos iesaistīto transportlīdzekļu skaits pieaug par aptuveni 2,7% gadā. Šobrīd kravas transportlīdzekļu skaits, kam ir izsniegtas Kopienas atļaujas kopijas vai licences kartītes starptautisko un vietējo autopārvadājumu veikšanai, sastāda attiecīgi 15 509 un 5164.
Palielinoties licencēto uzņēmumu un transportlīdzekļu skaitam, ir pieaudzis arī pieprasījums pēc atļaujām veikt starptautiskos autopārvadājumus. Šā gada pirmajā pusgadā pārvadātājiem tika izsniegtas 48 895 atļaujas, kas ir par 5% vairāk, salīdzinot ar analogu periodu pērn. 71% visu šogad izsniegto atļauju bijis tieši pārvadājumiem uz Krieviju, bet 22% – autopārvadājumu veikšanai uz Baltkrieviju. 2017.gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar analogu periodu pērn, pārvadātājiem izsniegtais Krievijas un Baltkrievijas atļauju skaits ir palielinājies par attiecīgi 5,7% un 7,3%.
“Pateicoties intensīvam un aktīvam pārvadātāju darbam, ir vērojamas ļoti pozitīvas tendences autopārvadājumu tirgū. Pēdējos gados pārvadātāji orientējās uz Eiropas valstu tirgiem, piemēram, uz Vāciju, Spāniju un Franciju, jo bija vērojams kravu pārvadājumu samazinājums uz Krieviju. Tomēr šis gads iezīmējas ar to, ka Latvijas pārvadātāji pamazām sāk atgūt zaudēto Krievijas autopārvadājumu tirgus daļu,” uzsver Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.
Šā gada pirmajā pusgadā visvairāk atļauju izsniegtas pārvadājumu veikšanai uz Krieviju, Baltkrieviju, Kazahstānu, Uzbekistānu, Ukrainu un Turciju.
Par valsts SIA Autotransporta direkcija
Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā. Regulāri veicot sabiedriskā transporta finanšu analīzi un auditu, direkcija nodrošina vienotu, nepārtrauktu un pieejamu sabiedriskā transporta sistēmu visā valstī. Autotransporta direkcijas uzdevums ir īstenot virkni pasākumu kompleksu, lai Latvijas autopārvadātājiem tiktu nodrošināta likumīga iespēja veikt pārvadājumus Latvijas teritorijā un ārpus tās.