Autotransporta direkcijas koncepcija paredz uzlabot pasažieru pārvadājumu kvalitāti un saglabāt mobilitāti visos Latvijas novados

Autotransports direkcija izstrādājusi sabiedriskā transporta attīstības koncepciju nākamajai desmitgadei, kas paredz uzlabot pasažieru pārvadājumu kvalitāti, drošību un ērtības. Plānots, ka no 2021. gada 1. janvāra pasažieru pārvadājumi ar jaunākiem un mūsdienīgi aprīkotiem autobusiem tiks veikti visā valstī, nevis tikai atsevišķos novados. Lai saglabātu mobilitātes iespēju apstākļos, kad Latvijas novados ik gadu samazinās iedzīvotāju skaits, pasažieru pārvadājumi tiks veikti arī ar vieglo automobili, kas būs gan kā regulārs sabiedriskais transports, gan arī kā transports pēc pieprasījuma.

“Šobrīd nav neviena pagasta, kurā iedzīvotājiem nebūtu nodrošināts sabiedriskais transports. Tomēr apstākļos, kad katru gadu samazinās Latvijas novadu apdzīvotība un līdz ar to – pārvadāto pasažieru skaits, ir svarīgi parūpēties, lai iedzīvotājiem tiktu saglabātas pārvietošanās iespējas. Tāpat ir būtiski uzlabot pārvadājumu kvalitāti, lai iedzīvotāji nebūtu motivēti iegādāties privāto automobili,” uzsver satiksmes ministrs Uldis Augulis.

“Pārvadājumu kvalitāte nedrīkstētu pasliktināties, mainoties pasažieru pārvadātājam vai personai mainot dzīvesvietu. Šobrīd pasažieri par braucienu sabiedriskajā transportā maksā pēc vienādiem principiem, bet kvalitāte dažādos novados būtiski atšķiras. Nevienlīdzīgos apstākļos ir nostādīti ne tikai pasažieri, bet arī pārvadātāji, tāpēc mūsu koncepcija paredz, ka ieguvēji būs pasažieri, jo pakalpojuma kvalitāte būs augstāka, kā arī pārvadātājiem būs līdzvērtīgas starta pozīcijas un vienotas prasības. Uzņēmumiem tiks doti vairāki gadi, lai sagatavotos jaunajām prasībām,” stāsta Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

Plānots, ka no 2021. gada pasažieru pārvadājumi reģionālajos maršrutos tiks veikti ar autobusiem, kas ir jaunāki par 15 gadiem (vidējais transportlīdzekļu vecums – jaunāks par 10 gadiem), bet atsevišķos maršrutos pasažieri brauks pilnīgi jaunos autobusos. Visiem pasažieru pārvadātājiem tiks noteiktas vienotas kvalitātes prasības. Tās attieksies gan uz transportlīdzekļu vecumu, gan arī uz kvalitāti, drošību un kontroli.

Visos autobusos būs iespēja norēķināties, izmantojot arī bezskaidras naudas norēķinus, vizuāli un audiāli pieejama informācija par pieturvietām, atbilstošas ventilācijas un apkures iekārtas, kā arī lielākajā daļā maršrutu pasažieri varēs lietot bezvadu internetu. Lai uzlabotu drošības un kontroles funkciju, transportlīdzekļos būs jāierīko videonovērošana, lai pārliecinātos, ka autobusa vadītājs pasažierim ir izsniedzis biļeti. Turklāt transportlīdzekļa vadītājs nevarēs uzsākt braucienu, ja alkometrā uzrādīsies, ka šoferis ir lietojis alkoholu.

Sabiedriskā transporta attīstības koncepcija paredz, ka sabiedriskā transporta pakalpojumu varēs veikt arī ar vieglo automobili. Tas būs sabiedriskais transports, kas kursēs maršrutos, kur ir ļoti zems, bet regulārs pieprasījums pēc pārvadājumiem, kā arī transports pēc pieprasījuma, kas maršrutā vai tā posmā brauks tikai tad, ja pasažieris būs iepriekš pieteicis pakalpojumu vai iegādājies biļeti.

Pētījumu centra SKDS 2017. gada pavasarī veiktais pētījums par pasažieru apmierinātību ar sabiedriskā transporta pakalpojuma kvalitāti astoņos novados liecina, ka pasažieru pārvadājumu uzlabojumi veicinātu biežāku sabiedriskā transporta izmantošanu. To novadu iedzīvotāji, kur sabiedriskā transporta pakalpojuma kvalitāte ir būtiski zemāka nekā cituviet Latvijā, norādīja, ka ir svarīgi uzlabot komforta līmeni autobusos, saņemt drošu un ērtu pakalpojumu, ir nepieciešama tīrība salonā un salona apkure ziemā, bet gaisa kondicionēšana – vasarā. Tāpat iedzīvotāji uzskata, ka pakalpojums ir jānodrošina ar jaunākiem un mūsdienīgi aprīkotiem autobusiem, ir jābūt vizuālai un audiālai informācijai par pieturvietām, ir jāievieš mēneša biļetes un jānodrošina iespēja norēķināties ar bankas karti.

Šobrīd sabiedriskā transporta kvalitāte reģionālajā maršrutu tīklā ir ļoti atšķirīga, bet pats maršrutu tīkls – pārāk sadrumstalots, jo laika posmā no 2008. līdz 2016. gadam ir bijis pārāk daudz sabiedriskā transporta pakalpojuma pasūtītāju, un katrs no tiem ir uzstādījis ļoti atšķirīgas prasības, kā un kādā kvalitātē nodrošināt pasažieru pārvadājumus. Arī maršrutu tīkla daļas, ko pārvadātāji apkalpo arī šobrīd, tika veidots, balstoties uz tādu valsts administratīvi teritoriālo iedalījumu, kāds šobrīd vairs nepastāv.

Sabiedriskā transporta pakalpojuma kvalitāte katrā novadā atkarīga no līguma nosacījumiem, kas noslēgts ar pārvadātāju, un šobrīd spēkā ir 63 dažādi līgumi. Tā rezultātā vienā novadā pasažieri tiek vesti ar autobusiem, kuru vidējais vecums ir četri gadi, bet citā novadā sabiedriskā transporta vidējais vecums sasniedz pat 29 gadus; viena daļa pārvadātāju attīstās, piedāvājot jaunus autobusus, bet atsevišķu pārvadātāju autobusi ir 29, 34 un pat 38 gadus veci.

 

Par valsts SIA Autotransporta direkcija

Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā. Regulāri veicot sabiedriskā transporta finanšu analīzi un auditu, direkcija nodrošina vienotu, nepārtrauktu un pieejamu sabiedriskā transporta sistēmu visā valstī. Autotransporta direkcijas uzdevums ir īstenot virkni pasākumu kompleksu, lai Latvijas autopārvadātājiem tiktu nodrošināta likumīga iespēja veikt pārvadājumus Latvijas teritorijā un ārpus tās.

 

Papildu informācijai:
Zane Plone,
VSIA Autotransporta direkcija
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: + 371 67686485; + 371 28627003
Papildu informācija: 

Ieteikt šo rakstu